Owoce derenia są obfitym źródłem licznych pierwiastków mineralnych. Zawierają one zwłaszcza duże ilości żelaza, a także wapnia, potasu, magnezu, cynku, fosforu, miedzi i manganu. W ich składzie znajdują się również takie substancje jak beta-karoten, kwasy organiczne (jabłkowy i chinowy), pektyny, garbniki oraz cukry.
Owoce derenia jadalnego zawierają także flawonoidy, które mają silne działanie antyoksydacyjne. Ponadto obfitują one w witaminy – zwłaszcza C, ale także P i A.
Wysoka zawartość żelaza sprawia, że owoce derenia jadalnego są polecane jako wsparcie w walce z anemią. Żelazo jest składnikiem hemoglobiny. Jego odpowiedni poziom zapewnia prawidłowe działanie erytrocytów. One z kolei mają za zadanie rozprowadzać i dystrybuować tlen po organach w ludzkim ciele. Niedobór żelaza przejawia się niedokrwistością, czego wyrazem mogą być osłabienie, blada skóra, łamliwe włosy, bóle głowy i bezsenność, a także pojawiające się w kącikach ust zajady.
Antocyjany zawarte w owocach derenia wykazują również działanie przeciwnowotworowe. Także zapobiegają rozwojowi stanów zapalnych w organizmie oraz wpływają na wzrost poziomu insuliny we krwi.
Owoce derenia jadalnego i jego przetworzy (likier z derenia) działają również moczopędnie, przez co oczyszczają organizm z toksyn. Stosowane są w leczeniu chorób nerek i dróg moczowych
ZAMÓW HURTOWO lub DETALICZNIE NALEWKI >TUTAJ<
Dereń jest polecany
osobom, które borykają się z problemami żołądkowymi. Spowodowane jest to faktem, że jest to obfite źródło wspominanych wcześniej kwasów organicznych, fitoncydów i innych aktywnych związków. Mają one działanie ściągające i przeciwzapalne. Z kolei zawartość garbników powoduje, że może być on stosowany w przypadku biegunek i kolek żołądkowych. Dereń wspomoże przemianę materii, przez co zalecany jest osobom zmagającym się ze zbyt dużą masą ciała, które pragną schudnąć.
Dereń jadalny (Cornus mas)
Roślina, której właściwości są doceniane od dawna. W medycynie ludowej zastosowanie znalazły przede wszystkim owoce derenia, które zwierają wiele pierwiastków mineralnych, przede wszystkim żelaza, a także potasu, wapnia, fosforu, magnezu, cynku, miedzi i manganu. Zawiera również beta-karoten, flawonoidy, kwasy organiczne (jabłkowy i chinowy), pektyny, garbniki i cukry (ok. 10-13 proc.). Owoce są źródłem witaminy C (średnio 100-200 mg w 100 g), a także P i A. Czerwone odmiany derenia są bogatym źródłem antocyjanów, których zawartość może wynieść ponad 900 mg/100g, przy czym w skórce jest ich 4,5-krotnie więcej niż w miąższu.
-|-